Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
13 stycznia 2025

Rocznica powstania KGW Chabry i Maki w Prądocinie. Uroczyste obchody

fot. Gmina Nowa Wieś Wielka / KGW Chabry i Maki z Prądocina

fot. Gmina Nowa Wieś Wielka / KGW Chabry i Maki z Prądocina

W sobotę 11.01.2025 Wójt Gminy Nowa Wieś #Wielka Zbigniew Wiśniewski wspólnie z małżonką Elżbieta wziął udział w uroczystości z okazji pierwszej rocznica powstanie KGW Chabry i Maki w Prądocinie. Cała uroczystość miała niesamowitą atmosferę i była perfekcyjnie przygotowana. Serdecznie dziękujemy.

Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia! Niech każda Wasza kolejna inicjatywa przynosi nowe inspiracje i sukcesy, a nadchodzące lata będą pełne nowych pomysłów, które przyczynią się z pewnością do rozwoju naszej społeczności Gmina Nowa Wieś Wielka. Życzymy nieustającej pasji i pomyślności w podejmowanych działaniach. Niech wspólna praca nadal przynosi radość, dumę i realne korzyści dla społeczności Sołectwa Prądocin i mieszkańców naszej Gmina Nowa Wieś Wielka.

Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce powstały pod koniec XIX wieku, a dokładniej w 1866 roku w Piasecznie na Pomorzu. Były odpowiedzią na potrzeby wspierania kobiet wiejskich w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu umiejętności oraz aktywnym uczestnictwie w życiu społeczności lokalnych. Od samego początku ich działalność koncentrowała się na edukacji, rozwoju gospodarczym wsi oraz pielęgnowaniu tradycji i kultury.

Koła Gospodyń Wiejskich pełnią niezwykle ważną rolę społeczną, kulturalną i ekonomiczną. Działają na rzecz integracji lokalnych społeczności, wspierają przedsiębiorczość kobiet, organizują wydarzenia promujące lokalne dziedzictwo oraz angażują się w działalność charytatywną. Dzięki ich inicjatywom wiejskie społeczności stają się bardziej zintegrowane, aktywne i otwarte na współpracę. KGW także przyczyniają się do promocji zdrowego stylu życia, regionalnych produktów i tradycyjnych receptur, co wzmacnia lokalną gospodarkę oraz buduje pozytywny wizerunek polskiej wsi.

Współczesne Koła Gospodyń Wiejskich łączą tradycję z nowoczesnością, odpowiadając na aktualne wyzwania i potrzeby swoich społeczności. Dzięki temu ich działalność pozostaje żywa i inspirująca, wspierając rozwój wsi i kreując lepsze warunki życia dla kolejnych pokoleń.

Koło gospodyń wiejskich to jedno z najważniejszych elementów życia społecznego wsi. Tam gdzie, w społeczeństwie współpracuje KGW oraz sołectwo tam łatwiej jest pielęgnować historię i tradycje ludowe.

Koło Gospodyń Wiejskich Chabry i Maki w Prądocinie jako swój priorytet ma na celu zintegrować społecznie i kulturowo mieszkańców wsi Prądocin i gminy Nowa Wieś Wielka przy współpracy i udziale jednostek samorządowych i lokalnych.

Członkowie Naszego Koła są ambasadorami lokalnego folkloru, tradycji, kultury i kuchni.
Zarząd jak i członkowie KGW Chabry i Maki w Prądocinie chcieliby podziękować kilku osobom, które przez ostatni rok wspierały Nas i pozwolili jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła:

- Radnemu Powiatu Bydgoskiego Panu Andrzejowi Kubiakowi,
- Wójtowi Gminy Nowa Wieś Wielka – Panu Zbigniewowi Wiśniewskiemu,
- Sołtysowi wsi Prądocin – Panu Waldemarowi Michniewiczowi,
oraz Prezesowi LGD - „Trzy doliny” - Panu Leszkowi Kuźakowi.

Dziękujemy za wspaniałe życzenia Staroście Powiatu Bydgoskiego Panu Piotrowi Kozłowskiemu.

To był wyjątkowy dzień, który zapisze się na kartach historii wsi Prądocin.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, za dobre słowo, wspaniałe prezenty i moc życzeń.

Pozdrawiamy, KGW Chabry i Maki z Prądocina

Materiał: Gmina Nowa Wieś Wielka / KGW Chabry i Maki z Prądocina

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)