Miniony rok na drogach regionu. Śmierć poniosły 124 osoby
fot. Policja Kujawsko-Pomorska
Policjanci ruchu drogowego #każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników polskich dróg. W minionym roku, na terenie kujawsko-pomorskiego, niestety odnotowano większą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Natomiast liczba wypadków nieznacznie odbiega od roku 2023. W niektórych obszarach potrzebna jest intensyfikacja działań.
Ze wstępnych danych wynika, że w 2024 roku na kujawsko-pomorskich drogach śmierć poniosło 124 osoby. To o 14,8% więcej niż w 2023 r.
W 2024 r. policjanci odnotowali w województwie niemal identyczną ilość wypadków drogowych, co w roku poprzedzającym. Dokładnie 791- to więcej o jeden wypadek względem roku 2023. W tych zdarzeniach 909 osób zostało rannych - to wzrost o 5,5% osób względem roku 2023.
Kujawsko-pomorscy policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili blisko 900 tysięcy badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o ponad 14 tysięcy więcej przeprowadzonych badań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 6 058 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 12,7%.
Niestety odnotowaliśmy wzrost liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W 2024 roku doszło do 57 takich zdarzeń, w których odnotowaliśmy 9 ofiar śmiertelnych. To wzrost liczby zdarzeń o 7,5%, ale też spadek liczby ofiar o 30,8%.
Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym kujawsko-pomorscy policjanci zatrzymali 1 001 kierujących. To wzrost o 12,5%. Natomiast w 3 125 przypadkach funkcjonariusze zatrzymali kierowcom prawa jazdy. To jest o 176 więcej w porównaniu do roku poprzedzającego.
Mniejsza była też liczba wypadków z udziałem pieszych - 179 wypadków, w których zginęło 17 osób (mniej o 52%). Liczba rannych pieszych również zmalała o 28 osób.
Niezależnie od działań ogólnopolskich, kujawsko-pomorscy policjanci realizują działania kontrolno-prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. „Prędkość”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, czy „TAXI na aplikacje”. Niejednokrotnie do tych działań wykorzystują różnego rodzaju sprzęt, w tym policyjne drony.
Kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór na drogach sprawowany przez Policję, ale również profilaktyka. Dlatego, oprócz sprawowania kontroli, policjanci ruchu drogowego skupiają swoją uwagę na prowadzeniu działań informacyjno-profilaktycznych, w tym edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
W ubiegłym roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zainicjowali kilka spotów informacyjno-profilaktycznych, a dotyczących bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego:
Policja inicjuje i organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.
Nowy rok, to nowe wyzwania dla polskiej drogówki. Z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych. Dużo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, nauce udzielania pierwszej pomocy, podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających.
Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym.
Materiał: nadkom. Przemysław Słomski / Policja Kujawsko-Pomorska
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!