Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
09 lipca 2024

Pod banderą „Morskich opowieści”. Szkolenie żeglowania

fot.  Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku

fot. Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku

Do końca obozu pozostało już tylko kilka dni, ale nikt nie odpuszcza i zajęcia# szkoleniowe trwają w najlepsze. Tak w jednym zdaniu można podsumować tegoroczny obóz żeglarski dla dzieci zorganizowany przez Klub Żeglarski z Osielska w Ośrodku Szkoleniowym Kujawsko - Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Pieczyskach.

W tym roku grupa chętnych do zostania żeglarzami jest wyjątkowo liczna, a wyzwanie przed nimi ambitne: zacząć żeglować w sposób bezpieczny oraz spokojny i zorganizowany. Dlatego szkolenie rozpoczęto od zajęć teoretycznych i instruktarzu na łódce, ale znajdującej się na lądzie. Do tego każdemu ćwiczącemu na żaglach już na wodzie towarzyszył nauczyciel żeglowania na motorówce.

Żeglarski narybek miał okazję przekonać się, że nie tak łatwe są początki, a żeglowania należy się nauczyć, bo nic nie jest tak proste, jak przyglądanie się z lądu pływaniu tych, co na wodzie spędzili już lata. Ale nie należy się zniechęcać tylko słuchać poleceń pana Rysia i próbować pogodzić pracę z żaglem i sterem z obserwacją wody. Czasami jednak było to na tyle trudne, że nasz młody żeglarz kończył w wodzie. Tak, jak powtarzał instruktor: jeśli nie słuchasz swojego nauczyciela poniesiesz karę, którą Ci wymierzą woda, łódka i wiatr. Jeden z uczestników przekonał się czym kończy się niesłuchanie pana Rysia. Zbyt późno podjęta próba przesiadki na przeciwną burtę przy zwrocie skończyła wywrotką. Łódka szybko obróciła się dnem do góry (piękny „grzybek”), a niedoszły topielec przeżył pożyteczną lekcję i dał pokaz reszcie obozowiczów. Przekonali się, że łatwo stracić równowagę, gdy nie obserwuje się łódki. Ale też wystarczyło trzymać się łódki i czekać na pomoc, bo poza przemoczeniem nic innego nie grozi. Przecież jest kamizelka, jest łódka, która utrzymuje się dalej na wodzie i jest motorówka z instruktorem, który zaraz podpłynie i wyciągnie niefortunnego żeglarza z wody. Bo ćwiczyć wywrotki przy brzegu to jedno, a już zrobić to w sposób nieplanowany i niekontrolowany to już inna sprawa. I pomimo tej wywrotki chętnych do zamiany na łódce (po jej doholowaniu do brzegu i wylaniu wody) nie zabrakło.

Jeszcze brakuje pewności. Jeszcze trudno ogarnąć jednocześnie pracę żagla i steru. Jeszcze mylą się komendy „ster od siebie” i „ster do siebie”. Jeszcze przesiadanie na drugą burtę czasami kończy się siedzeniem tyłem do kierunku płynięcia. Ale powoli… z przygodami… może rosną nam nowi żeglarze…?

Obóz dofinansowano ze środków gminy Osielsko.

/BKŻ D. Bręczewska/

Materiał: Gminny Ośrodek Kultury w Osielsku

Oceń artykuł: 23 52

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)