Płatności do gruntów wyłączonych z produkcji. Zupełnie nowy ekoschemat
fot. pixabay
Kto ubiegał się przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok, a #posiada gospodarstwo o niewielkim areale, może rozważyć złożenie wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Nabór trwa do 2 września. Również w tym terminie można składać wnioski o przyznanie płatności do gruntów wyłączonych z produkcji. Jest to zupełnie nowy ekoschemat, obowiązujący od tego roku.
Płatność dla małych gospodarstw
Wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ono wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem że spełniają warunki ich przyznania. Aby ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich, a następnie złożyć wydrukować wniosek, podpisać go, a następnie skan wysłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus). Wzór wniosku wraz z instrukcja jego wysłania znajduje się na stronie internetowej Agencji - otwórz. Dokument można wycofać – również do 2 września 2024 r.
Grunty wyłączone z produkcji
Dofinansowanie jest przyznawane za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin. Co istotne, wsparcie to przysługuje do powierzchni nie większej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. Aby ubiegać się o płatności w ramach tego ekoschematu, należało najpierw starać się o przyznanie dopłat bezpośrednich. Złożenie wniosku o płatność do gruntów wyłączonych z produkcji lub wprowadzenie w nim zmian jest możliwe także do 2 września 2024 r.
Więcej informacji – otwórz
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- Współdziałanie się opłaca. Wnioski od organizacji i grup producentów
- "Świat się kręci wokół wsi". Wyłoniono laureatów konkursu
- Zmiany w przepisach o rencie socjalnej. Nowy dodatek dopełniający
- Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Wkrótce start nowego naboru
- Płatności dobrostanowe. Obowiązkowe szkolenie do 14 marca
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! #Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!