Ciekawostka przyrodnicza. Sad założony krótko po wojnie
fot. Urząd Gminy w Sicienku
Mieszkańcy, mieliśmy niedzielę, a to oznacza jedno - ciekawostkę. A że w maju natura #pokazuje nam się ze swojej najpiękniejszej strony, to dziś będzie post przyrodniczy.
Niedaleko Sicienka istnieje przydomowy sad założony krótko po II wojnie światowej.
Jabłonie, grusze, śliwy – od kilku wieków tradycyjnie otaczały siedziby ludzi. Dawały owoce, żywiły pszczoły, ozdabiały krajobraz. I chociaż obecnie przydomowe sądy zanikają, ustępując trawnikom i kwiatowym rabatom, to w naszej gminie mamy jeszcze takie miejsca.
Na zadbany sad w starym stylu można natrafić niedaleko Sicienka. Został zasadzony po II wojnie, najprawdopodobniej w 1947 r., zatem ma ponad 75 lat. Jego powierzchnia to ok. 0,3 ha. W sadzie tym znajdziemy jabłonie (takie odmiany jak kosztela, reneta szara, reneta złota, kronselka, grochówka i papierówka), śliwy (renkloda, węgierka), grusze i orzechy.
Pośród drzew nie brakuje też uli, co - ze względu na malejącą populację pszczół - jest świetną wiadomością. Właściciele sadu dbają o niego, nie stosując chemicznych środków ochrony roślin. Do produkcji przetworów i soków (na własny użytek) używają natomiast tradycyjnych narzędzi, takich jak prasa do owoców.
Opisywany sad cieszy oczy i żołądki właścicieli. Życzylibyśmy sobie, aby w naszej gminie było więcej tak urokliwych miejsc. Być może są wśród nas osoby, które w otoczeniu swojego domu także mają drzewka owocowe - dajcie nam znać w komentarzach!
Materiał: Urząd Gminy w Sicienku
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!