10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?
fot. freepik
Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny #wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta?
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma już 10 lat, weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. To rozbudowany system zniżek i różnego rodzaju ulg dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, które działają zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach na terenie całej Polski. To nie tylko muzea, kina czy księgarnie, ale też różnego typu sklepy, restauracje, stacje paliw czy… parki rozrywki! I wiele innych.
Dzisiaj w całej Polsce zniżki oferuje blisko 15 tys. partnerów w 38,5 tys. lokalizacji. Listę partnerów Karty Dużej Rodziny z wygodnym podziałem na województwa znajdą Państwo na portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr
W 2024 roku aktywnych było blisko 5 mln Kart Dużej Rodziny, a w programie uczestniczy ponad 1,86 mln rodzin.
Karta Dużej Rodziny z europejskim wyróżnieniem
10-lecie funkcjonowania Karty Dużej Rodziny doceniono na forum europejskim. Podczas XII Europejskiego Kongresu Dużych Rodzin zorganizowanego na początku grudnia br. w Taragonie w Hiszpanii program otrzymał nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin.
Wyróżnienie dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z rąk przedstawicieli Konfederacji – sekretarza Generalnego Raúla Sáncheza oraz Prezydent Konfederacji Reginy Maroncelli – odebrała Konsul Dobrosława Siemianowska z Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie. Odczytała także list od wiceminister Aleksandry Gajewskiej z podziękowaniem za docenienie działań realizowanych przez Polskę na rzecz rodzin wielodzietnych.
Kto może korzystać ze zniżek?
Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać:
- rodzice, a także małżonkowie rodziców, którzy posiadają lub kiedykolwiek posiadali łącznie co najmniej troje dzieci
- dzieci w wieku do 18 r.ż. lub 25 w przypadku kontynuowania nauki oraz bez względu na wiek w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku o Kartę w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Ważne! Karta przysługuje także rodzicom oraz dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej.
Jak złożyć wniosek o KDR?
Wniosek można złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup?contrastVersion=0 lub w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
Karta obsługiwana jest przez aplikację mObywatel, a jej wydanie jest bezpłatne.
Ferie z Kartą Dużej Rodziny
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Korzystasz z Karty Dużej Rodziny? Sprawdź, za które atrakcje w swojej okolicy zapłacisz mniej! Wyjeżdżasz w obrębie kraju? Dowiedz się więcej o zniżkach oferowanych w miejscu, do którego się wybierasz.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czytaj również
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić #rzeczywistość osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!