Dziś mamy 5 stycznia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:
27 grudnia 2024

Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona

fot. ARiMR

fot. ARiMR

Właściciele gospodarstw, które ucierpiały# w wyniku gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu, mogli ubiegać się o pomoc do 15 listopada 2024 r. Na konta 11 tys. rolników, którzy wystąpili o rekompensaty z budżetu państwa, trafiło na razie 165 mln zł.

O przyznanie pomocy mogli się ubiegać producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku wystąpienia do 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Powstałe szkody musiały być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Ubiegający się o to wsparcie rolnik musiał też mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów i prowadzić działalność w formie mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Wysokość pomocy ustalana jest jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty, i stawki pomocy, która wynosi: 3 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 70 proc. plonów; 2 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonów; 1 000 zł/ha – w przypadku strat co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

W tym naborze wnioski złożyło ok. 12,7 tys. rolników. Do 23 grudnia 2024 r. na konta 11 tys. właścicieli gospodarstw, które ucierpiały w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, trafiły 165 mln zł.

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

Rozpoczyna się tworzenie# systemu, który ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)