Dziś mamy 27 października 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
24 października 2024

Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

W centrali GDDKiA w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami #samorządu terytorialnego w sprawie drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego do DK50 oraz drogi ekspresowej S50 od DK50 do S7. To wstęp do II tury spotkań informacyjnych ze społeczeństwem.

Spotkania z udziałem społeczeństwa i władz samorządowych są nieodzownym etapem procesu przygotowania inwestycji drogowej. Ich celem jest włączenie lokalnej społeczności i władz w proces przygotowań. Przypomnijmy, że w czerwcu br. zakończyliśmy spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin, przez które przebiegają warianty drogi ekspresowej S10 od gr. woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego (A1) do DK50 (OAW). Jeszcze w tym roku odbędzie się ich druga II tura, podczas których zaprezentowane zostaną warianty dalszego przebiegu drogi ekspresowej S10 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Celem I tury było poinformowanie mieszkańców gmin oraz wszystkich zainteresowanych osób o planowanej inwestycji drogowej oraz zebranie opinii dotyczących proponowanych wariantów przebiegu trasy. Po szczegółowym przeanalizowaniu zebranych ankiet od mieszkańców i wniosków społecznych samorządowców, wprowadzono modyfikacje i przygotowano alternatywny wariant z uwzględnieniem dodatkowego węzła na S50.

W trakcie II tury spotkań większy nacisk położymy na omówienie wszystkich zaadresowanych uwag społeczeństwa do zaprezentowanych materiałów i doprecyzowanie proponowanych rozwiązań projektowych w poszczególnych wariantach przyszłej drogi.

Przebieg wiosennych spotkań

W trakcie I tury spotkań wyjaśnialiśmy zasady i uwarunkowania wpływające na kształtowanie wariantów przebiegu S10 i S50, przepisy techniczne, środowiskowe i uwarunkowania terenowe. Przedstawiliśmy terminy przygotowania inwestycji i realizacji robót budowlanych, w szczególności w świetle terminów przejęcia nieruchomości.

Mieszkańcy dowiedzieli się m.in. o procedurach wykupu nieruchomości, w szczególności o zasadach wyceny przejmowanych nieruchomości. Przedstawiony został potencjalny zakres przejęcia obiektów kubaturowych, czyli budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz zajęcia nieruchomości rolnych i minimalizacja ich fragmentaryzacji. Poruszone zostały tematy dotyczące rozwiązania kwestii dostępu do nieruchomości sąsiadujących z drogą na etapie budowy i eksploatacji, parametrów dróg dojazdowych, czy ew. wydłużenia trasy dojazdu w wyniku podzielenia gospodarstw na części. Uczestnikom wyjaśniony został też zakres kolizji z ich nieruchomościami – co odbywało się również na długo po zakończeniu spotkań.

Poruszane kwestie to także propozycje zmiany przebiegu wariantów bądź ich łączenia, oraz uwzględnienie kolizji z infrastrukturą planowaną przez innych inwestorów w rejonie gmin. Ponadto wśród omówionych tematów pojawiły się zagadnienia związane z lokalnymi uwarunkowaniami środowiskowymi czy też zabezpieczeniami akustycznymi.

S10 A1 - OAW

W 2022 r. podpisaliśmy umowę opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z podziałem na części:

- na terenie woj. kujawsko-pomorskiego (od A1 do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego)

- od granicy województw do DK50 wraz z odcinkiem S50 prowadzącym do S7.

Projektowana jest również dwujezdniowa droga krajowa nr 60 na odcinku od Płocka do przygotowywanej S10. Zadanie obejmuje łącznie około 120 km dróg ekspresowych. Wartość umowy na STEŚ to łącznie ponad 22 mln zł. Oddział GDDKiA w Bydgoszczy prowadzi prace przygotowawcze na całym odcinku obejmującym oba województwa (kujawsko-pomorskiej i mazowieckie). Planowane lata realizacji robót budowlanych to 2030-2032.

Źródło: GDDKiA

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej 15 r.ż. ma nadwagę. Prawie #co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące, a ich spożycie może #prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)