Dziś mamy 26 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:
18 października 2024

Co jeść na diecie przeciwzapalnej Sprawdź

fot. powierzone

fot. powierzone

Borykasz się z częstymi stanami zapalnymi w# organizmie? Zazwyczaj przyczynami są cukrzyca, otyłość czy też choroby serca i autoimmunologiczne. Dzięki odpowiedniej diecie możesz zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych, a także ograniczyć ich skutki. Kluczowe jest jednak to, abyś wybierał odpowiednie produkty spożywcze. Dowiedz się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby wesprzeć swój organizm w walce ze stanami zapalnymi.

Na czym polega dieta przeciwzapalna?

W diecie przeciwzapalnej najważniejsze jest to, abyś wybierał odpowiednie produkty, a przy tym ograniczał spożywanie artykułów spożywczych, które nasilają procesy zapalne. Najlepiej, jeśli postawisz na naturalne produkty bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik. Zrezygnuj za to z jedzenia wysoka przetworzonej żywności. Dzięki temu ograniczysz ryzyko występowania przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, które są spowodowane przez stres, niezdrową dietę i siedzący tryb życia.

Co jeść na diecie przeciwzapalnej?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo skomponować dietę przeciwzapalną? Kluczowe znaczenie ma ograniczenie spożycia produktów, które działają prozapalnie. Na samym początku możesz mieć trudności z prawidłowym skomponowaniem posiłków, więc pomocny może być catering dietetyczny, który jest dostępny w różnych miastach w niemal całej Polsce, np.:

Chcesz dowiedzieć się, co jeść na diecie przeciwzapalnej, aby poprawić kondycję swojego organizmu? Włącz do diety poniższe składniki.

Warzywa i owoce

Podstawą diety przeciwzapalnej są warzywa i owoce, ponieważ stanowią doskonałe źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Tym samym zmniejszają stany zapalne. Sięgaj przede wszystkim po warzywa i owoce, które mają ciemniejsze kolory – to prosty sposób na wybór odpowiednich produktów. Świetnie sprawdzają się:

  • owoce jagodowe – są bogate w polifenole; np. borówki, maliny, jeżyny i truskawki;

  • zielonolistne warzywa – to źródło flawonoidów, a także witamin A, C i E; np. szpinak, rukola, brokuły, jarmuż;

  • pomidory – mają silne działanie przeciwzapalne, są bogate w likopen;

  • marchew – zawiera beta-karoten, który zmniejsza stan zapalny.

Tłuszcze omega-3

Kolejnym niezbędnym składnikiem diety przeciwzapalnej są tłuszcze omega-3. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ pomagają w zmniejszeniu poziomu prozapalnych substancji w organizmie – szczególnie dotyczy to cytokiny i prostaglandyny. Dobrymi źródłami tłuszczu omega-3 są:

  • tłuste ryby – bogate w kwasy EPA i DHA, np. łosoś, makrela i pstrąg;

  • nasiona i orzechy – np. siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

Zioła i przyprawy

Warto korzystać z ziół i przypraw nie tylko po to, aby urozmaicić smak potraw, ale również, by skorzystać z ich właściwości prozdrowotnych. Tym bardziej że wiele z nich wspomaga walkę ze stanami zapalnymi np.:

  • kurkuma – zawiera kurkuminę, która ma silne działanie przeciwzapalne;

  • imbir – wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie;

  • czosnek – to naturalny antybiotyk, ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Material Partnera - Artykul Sponsorowany
Oceń artykuł: 4 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków

Ponad połowa Polaków powyżej 15 r.ż. ma nadwagę. Prawie #co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące, a ich spożycie może #prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)