Apel o poprawę warunków życia zwierząt. Brak wniosków w głosowaniu
fot. freepik
Do burmistrza Koronowa wpłynęła interpelacja #dotycząca poprawy warunków życia zwierząt w gminie Koronowo. Wiceburmistrz Koronowa wyjaśnia, że gmina nie ma w planach utworzenia kojca dla zwierząt, gdyż ma podpisaną umowę z firmą, która się tym zajmuje profesjonalnie. Być może powstanie za to wybieg dla psów.
Niedawno informowaliśmy o rozstrzygnięciu w głosowaniu na projekt w budżecie obywatelskim na rok 2025.
Zwyciężył wniosek pn. „Modernizacja terenu przyległego do remizy OSP Koronowo oraz GCZK”. Na jego realizację przewidziano 350 tys. zł. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli wnioski dotyczące opieki nad zwierzętami, ale nie zostały one nawet zakwalifikowane do głosownia. To wzbudziło szereg kontrowersji.
Sprawą zajęła się radna Rady Miejskiej w Koronowie Iwona Madziąg. – Składam interpelację dotyczącą działań na rzecz zwierząt w gminie, w związku z licznymi projektami i zapytaniami zgłoszonymi w budżecie obywatelskim, które nie zostały zakwalifikowane do dalszego głosowania. Znaczna liczba projektów związanych z ochroną i poprawą warunków życia zwierząt wskazuje na rosnące zainteresowanie mieszkańców tym tematem oraz potrzebę podjęcia działań w tym zakresie – zaapelowała radna Rady Miejskiej w Koronowie Iwona Madziąg.
Miejsce na kojec przy GCZK?
Po pierwsze radna Madziąg zaapelowała o stworzenie miejsca na kojec dla wyłapanych lub znalezionych zwierząt przy Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Zwycięski projekt dotyczący zagospodarowania terenu wokół Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego stwarza doskonałą okazję, aby rozwiązać istotny problem dotyczący zabezpieczenia zwierząt wyłapanych lub znalezionych na terenie naszej gminy. W ostatnim czasie zdarzały się sytuacje, w których znaleziono bezpańskie lub właścicielskie psy , a do czasu odebrania ich przez właściciela lub lekarza weterynarii, zwierzęta nadal przebywały w terenie co utrudniało ich dalszą lokalizację lub musiały przebywać w budynku GCZK. Takie przypadki stwarzają zagrożenie zarówno dla mieszkańców, pracowników jak i samego zwierzęcia, które w stresującej sytuacji może być nieprzewidywalne – wyjaśniła radna Madziąg.
Co ważne: – Zaprojektowanie i wyznaczenie miejsca na zewnątrz GCZK, gdzie w przyszłości mógłby stanąć kojec, pozwoliłoby na bezpieczne i humanitarne zabezpieczenie zwierząt do czasu ich odbioru przez odpowiednie osoby. To rozwiązanie zmniejszy ryzyko zagrożenia dla pracowników GCZK, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki dla zwierząt – podkreśliła radna.
Odpowiedzi udzielił wiceburmistrz Koronowa Sławomir Marszelski, ale nie jest ona „po myśli radnej”. – Utworzenie miejsca na kojec dla zwierząt przy Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego wymagałoby znacznych nakładów finansowych, związanych zarówno z jego budową i utrzymaniem oraz zatrudnieniem przeszkolonych osób do obsługi zwierząt, zapewnieniem wyżywienia i stałego dostępu do wody, a także właściwej opieki weterynaryjnej. Jednocześnie nadmieniam, że Gmina Koronowo współpracuje na podstawie podpisanej umowy z podmiotem, który zajmuje się odławianiem bezdomnych zwierząt i ich transportem do schroniska. Taka forma współpracy pozwala na zapewnienie właściwej opieki nad bezdomnymi zwierzętami.
O utworzenie wybiegu dla psów
Druga interpelacja radnej Madziąg dotyczyła utworzenia wybiegu dla psów w Koronowie. – W związku z kolejną propozycją zgłoszoną do budżetu obywatelskiego ale również często poruszaną przez mieszkańców dotyczącą wybiegu dla psów, apeluję o rozważenie tego projektu. Tego rodzaju inicjatywa jest nie tylko niskokosztowa, ale także bardzo potrzebna. Wybieg dla psów pozwala właścicielom czworonogów na bezpieczne i kontrolowane spacery bez smyczy, co poprawia komfort życia mieszkańców oraz zwierząt – wyjaśniła radna.
– Stworzenie takiego miejsca będzie nie tylko spełniać potrzeby właścicieli psów ale również przyczyni się do podniesienia jakości życia zachęcając do odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami – przekonywała autorka interpelacji.
Tu wiceburmistrz Marszelski w praktyce „scedował” odpowiedź na innych urzędników: – Informuję, że widząc potrzebę w tym zakresie, w 2022 r. gmina przeprowadziła weryfikację działek w mieście Koronowo pod kątem utworzenia wybiegu dla psów uwzględniając ich powierzchnię, położenie i kształt. Po ponownej analizie dostępności działek gminnych przekazuję sprawę pod rozwagę do wydziału inwestycji i remontów, celem rozpatrzenia zasadności realizacji wnioskowanej inwestycji.
Wyjaśnień udzielił wiceburmistrz Koronowa Sławomir Marszelski
Czytaj również
- Sylwestrowy koncert w Toruniu. Podstawiono pociągi specjalne
- Szykuje się zmiana stałej organizacji ruchu. Progi na ulicy Modrakowej?
- Jubileusz 30-lecia. Trzy dekady działalności KSRG
- Pomoc medyczna w nocy, weekendy i święta. Gdzie szukać pomocy?
- Pracowita noc dla strażaków. Blisko 100 interwencji w regionie
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie# systemu, który ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!