Dziś mamy 30 grudnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 września 2024

13 odsłona akcji Narodowego Czytania. Dramat "Kordian" Słowackiego

fot. GCK Biblioteka Sicienko

fot. GCK Biblioteka Sicienko

W piątkowe przedpołudnie (06.09.2023) w zabytkowym budynku #Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku zebrali się uczestnicy 13 odsłony akcji Narodowego Czytania, organizowanego przez Prezydenta RP od 2012 roku.

W uroczystości wzięli udział seniorzy z Centrum rozwoju i opieki seniora w Mochlu i sekretarz gminy pani Anna Rakoczy. Do czytania zaproszono panią Annę Centnarowską, panią Zofię Cyrulewską oraz pana Mirosława Rosińskiego.

W tym roku czytaliśmy akt III scenę IV dramatu Słowackiego "Kordian". "Kordian" to dramat romantyczny napisany w 1833 roku. Dzieło opowiada o młodzieńczych dylematach głównego bohatera – Kordiana, który szuka sensu życia i swojego miejsca w świecie. Akcja dzieła rozgrywa się w tle ważnych wydarzeń historycznych dla Polski, w tym upadku powstania listopadowego. Przez cały dramat Kordian zmaga się z wewnętrznymi konfliktami, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie jest jego przeznaczenie. Utwór pełen jest głębokich refleksji na temat patriotyzmu, poezji, miłości oraz roli jednostki w historii narodu. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z kluczowych tekstów w polskiej literaturze, który pozwala zrozumieć kierunek i ewolucję polskiego romantyzmu.

Podczas głośnej lektury "Kordiana" seniorzy mieli za zadanie zamknąć oczy dla spotęgowania wrażeń słuchowych. Wyjątkową pamiątkę stanowiła również pieczęć, którą każdy uczestnik spotkania mógł odcisnąć w swoim egzemplarzu dramatu Słowackiego.

Na zakończenie zebrani mogli poczęstować się słodkościami i napić przepysznej kawy.

Do zobaczenia za rok!

Materiał: GCK Biblioteka Sicienko

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Sylwestrowa domówka w stylu premium. Idealne rozwiązanie

Sylwester w domu nie musi oznaczać pidżam i popcornu# (choć szanujemy ten vibe). To szansa, by zamienić swoje cztery kąty w najbardziej ekskluzywny klub w mieście – z tym, że selekcja gości jest ściśle kontrolowana (Twoja lista znajomych) i nie ma problemu z kolejką do baru! Dla osób ceniących jakość i komfort, sylwester w domowym wydaniu to idealne rozwiązanie, pozwalające na połączenie intymności z wyrafinowanymi wrażeniami estetycznymi.

(czytaj więcej)
0

Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak #każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)