Dziś mamy 18 października 2024, piątek, imieniny obchodzą:
17 października 2024

Podróże z klasą - Szlakiem Piastowskim. Wycieczka do Wielkopolski

fot. Gmina Dobrcz

fot. Gmina Dobrcz

W dniach 10-11.10.2024 uczniowie klas trzecich Zespołu #Szkół w Borównie uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Piastowskim w ramach ministerialnego programu PODRÓZE Z KLASĄ.

Pierwszego dnia dzieci udały się do centrum Poznania. Zwiedziły miasto z przewodnikiem. W czasie spaceru zobaczyły m.in.: Stary Rynek, gdzie poznały najciekawsze opowieści o ratuszu, Koziołkach Poznańskich, pręgierzu, domkach budniczych, studzience Bamberki, wadze miejskiej, odwachu oraz o XVIII- wiecznym Pałacu Działyńskich i Zamku Królewskim. Kontynuacją atrakcji Starego Miasta była wizyta w ROGALOWYM MUZEUM POZNANIA.

W muzeum uczniowie wzięli udział w pokazie wypieku i degustacji rogala świętomarcińskiego. Odkryli tam tajemnice tych wyjątkowych rogali, najsłodszego symbolu Poznania i Wielkopolski. Podczas pokazu poznali też kilka słów z gwary poznańskiej. Ponieważ muzeum znajduje się dokładnie naprzeciwko Ratusza, punktualnie o godzinie 12.00, dzieci mogły podziwiać trykające się koziołki i wysłuchać hejnału z ratuszowej wieży.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zlokalizowanej nad największą poznańską rzeką – Wartą, Ostrowa Tumskiego wraz z najstarszą w Polsce katedrą (również wewnątrz) oraz wizyta w Muzeum BRAMA POZNANIA. Wizyta w muzeum połączona była z zajęciami warsztatowymi, podczas których dzieci wcieliły się w archeologów, odkrywców grodu na Ostrowie Tumskim, aby poznawać życie dawnych mieszkańców tego grodu.

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W BISKUPINIE, powstałego w miejscu osady warownej typu bagiennego, której powstanie datuje się na lata 747-722 p.n.e. Po oprowadzeniu z przewodnikiem uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. „Zostań mieszkańcem pradziejowej osady - o życiu codziennym w epoce brązu”. Podczas lekcji można było zobaczyć i dotknąć kopie pradziejowych narzędzi, ozdób, strojów; repliki naczyń, zabytkowe żarno. Dzieci mogły przebrać się w stroje z epoki oraz spróbować mielić ziarno na mąkę w żarnach. Miały też okazję spróbować podpłomyków wypiekanych według starej receptury.

Dopełnieniem dwudniowego wyjazdu była przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie Biskupin – Wenecja.
Wycieczka – żywa lekcja historii Polski – na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci, a zdobyta wiedza będzie procentować podczas zajęć historii w kolejnych latach nauki.

Autorzy: Iwona Rachwał, Marzena Szymanowska-Syczewska, Paweł Konieczka

Materiał: Gmina Dobrcz

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Zmiana ustaw o podatku rolnym i opłatach lokalnych. Przyjęto projekt

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Finansów projekt# ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.

(czytaj więcej)
0

46. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Polak następcą św. Piotra

16 października przypada 46. rocznica wyboru# Karola Wojtyły na papieża.

(czytaj więcej)
0

Najpierw alko-tubki, teraz alko-lody. Zaniepokojeni konsumenci

Głośna w ostatnich tygodniach sprawa alko-tubek spowodowała,# iż Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych otrzymuje sygnały zaniepokojonych konsumentów o obecności w obrocie lodów z alkoholem. Poniżej przedstawiamy informacje, na które należy zwracać uwagę, aby zapewnić zgodny z prawem i bezpieczny obrót tego rodzaju produktami.

(czytaj więcej)