Chopin na Kujawach i Pomorzu. Konferencja naukowa
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Recitalem Rafała Blechacza, zwycięzcy XV# Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego, zakończył się pierwszy dzień ogólnopolskiej konferencji naukowej z okazji 200. rocznicy pobytu Fryderyka Chopina w naszym regionie. W spotkaniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.
– Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Konferencja jest świetną okazją do poznania działalności Chopina z różnych perspektyw.
Chopin na Kujawach i Pomorzu. Konferencja naukowa
Rafał Blechacz urodził się w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W 2005 roku zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu i sonaty. Swoją nagrodę przyznała mu również publiczność. Podczas obchodów Święta Województwa w 2016 roku wirtuozowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zobacz
- Rafał Blechacz Honorowym Obywatelem Województwa
- Chopin zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu i w moim repertuarze. Rozmowa z Rafałem Blechaczem
Podczas dwudniowej (19 i 20 września) konferencji w murach Ośrodkach Chopinowskiego w Szafarni gościliśmy muzykologów, teoretyków muzyki, historyków i filozofów. Wśród prelegentów pierwszego dnia znaleźli się prof. Piotr Dahling, prof. Magdalena Dziadek, dr Małgorzata Mokrus, prof. Tomasz Nowak, dr Michał Jaczyński, Aleksandra Bobrowska i prof. Piotr Korduba.
Z historycznymi zapiskami receptur potraw nawiązujących do miejsc, w których przebywał kompozytor w naszym regionie, zapoznał zebranych prof. Jarosław Dumanowski, historyk, specjalista historii nowożytnej, historii kuchni, literatury kulinarnej, kuchni staropolskiej i jej dziedzictwa, historii mody i kontaktów polsko-francuskich w czasach nowożytnych.
Piątek rozpoczął wykład Jakuba Puchalskiego „Koczalski, Mikuli i tajemnicza tradycja”. Następnie głos zabrali prof. Marcin Gmys, dr Paweł Siechowicz i dr Aneta Derkowska.
Harmonogram na stronie www.szafarnia.art.pl
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk i Ośrodek Chopinowski.
Szafarski Ośrodek Chopinowski jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
24. wspólna wigilia KGW. Kolędowanie z "Wesołymi Gospodyniami"
W gminie Koronowo działają aż 24 Koła Gospodyń #Wiejskich, których pracą koordynuje Gminna Rada Kobiet.
(czytaj więcej)Jak wybrać najlepszego karpia na wigilijny stół? Kilka wskazówek
Jak wybrać najlepszego karpia na Wigilię. Święta tuż# za rogiem, a karp to nieodłączny element wigilijnego stołu. Mamy kilka wskazówek, jak wybrać najlepszego. Smacznego i spokojnych przygotowań do Świąt!
(czytaj więcej)Na drodze krajowej nr 10 szykują się zmiany. Będzie bezpieczniej?
Bezpieczeństwo wszystkich uczestników #ruchu drogowego na drodze krajowej nr 10 na odcinku Bydgoszcz - Toruń było tematem głównym spotkania, jakie odbyło się 11 grudnia br. w siedzibie GDDKiA w Bydgoszczy.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!