Dziś mamy 28 października 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:
28 października 2024

Obszar pieczy zastępczej. Powstał zespół reagowania kryzysowego

fot. KPUW

fot. KPUW

W województwie kujawsko-pomorskim powstał Zespół reagowania# kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej.

Pomysł utworzenia, w każdym województwie, Zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej powstał podczas posiedzenia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wojewodami i wicewojewodami. O tym, że sytuacja w obszarze pieczy zastępczej jest bardzo trudna i wymaga podjęcia natychmiastowych działań, świadczy brak wolnych miejsc w pieczy zastępczej i brak możliwości wykonywania przez powiaty postanowień sądu w przedmiocie umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej.

W województwie kujawsko-pomorskim podjęto decyzję, że skład osobowy Zespołu będą tworzyli  przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Rodzinie, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Do zadań Zespołu należy w szczególności:

  • monitorowanie pieczy zastępczej na terenie województwa;
  • weryfikacja liczby miejsc w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, pod kątem realnej możliwości umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej;
  • inicjowanie działań zapewniających wsparcie dla dzieci oraz rodzin zastępczych;
  • zgłaszanie propozycji działań w obszarze pieczy zastępczej dla poszczególnych powiatów województwa lub całego województwa;
  • wymiana informacji oraz wypracowanie decyzji reagowania w zależności od potrzeb
    i rozwoju sytuacji kryzysowej w obszarze pieczy zastępczej;
  • wypracowanie wniosków i propozycji działań dotyczących zabezpieczenia dzieci
    z niezrealizowanymi postanowieniami o umieszczeniu w pieczy zastępczej;
  • zasięganie informacji o sposobie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 177 z późn. zm) przez samorządy;
  • promowanie współpracy pomiędzy powiatami w szczególności w sytuacjach kryzysowych, nagłych potrzeb zabezpieczenia dzieci.

Fundacja Edukacja z Wartościami wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi ogólnopolską kampanię „Już Jesteś?”, która ma na celu zwiększenie świadomości oraz wzmocnienie społecznego dyskursu na temat wsparcia i rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej. Celem kampanii jest tworzenie społeczeństwa, które świadomie zapewni wsparcie i opiekę dzieciom, aby mogły rosnąć w bezpiecznym i kochającym środowisku. Więcej informacji na temat kampanii i pieczy zastępczej można znaleźć na stronie: https://rodziczastepczy.pl/

Rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka na lata 2024-2027”, również zapewnia pomoc finansową dla rodzin zastępczych zawodowych. Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań własnych powiatu z zakresu wspierania rodziny oraz systemu pieczy zastępczej przez dofinansowanie wynagrodzeń przysługujących rodzinom zastępczym zawodowym i prowadzącym rodzinne domy dziecka. Dofinansowanie jest realizowane w formie dodatku do wynagrodzenia. Więcej informacji na stronie: 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.Nsf/download.xsp/WMP20240000507/O/M20240507.pdf

Poniżej znajdują się pliki do pobrania z informacją co zrobić i gdzie się zgłosić w sprawie gotowości do zastania rodziną zastępczą wraz z wykazem PCPR i MOPS na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego, którzy są organizatorami Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Materiały

Informacja dla osób zainteresowanych pieczą zastępczą
WYKAZ_PCPR_MOPS_MOPR_W_WOJEWÓDZTWIE_KUJAWSKO-POMORSKIM.pdf 0.36MB

Źródło: KPUW

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując #po lesie, można natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Obróbka muchomora nie zmniejszy jego toksyczności. Ostrzeżenie GIS

Muchomory czerwone są silnie trujące, a ich spożycie może #prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, w tym: halucynacji, nudności, biegunek, bólu brzucha, zaburzeń widzenia.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)