Żyją w obawie przed przestępcami. Problem instalacji monitoringu w Mochlu

fot. freepik
Niedawno na terenie sołectwa Mochle doszło do #niepokojących zdarzeń: kradzieży, uszkodzenia mienia, itd. Mieszkańcy, obawiając się przestępców, zaapelowali o instalację monitoringu we wsi. Okazało się, że nie jest to takie proste.
Problem instalacji monitoringu został poruszony na sesji Rady Gminy Sicienko. Wystąpiliśmy do radnego Rady Gminy Sicienko, a jednocześnie sołtysa Mochla Grzegorza Czeczota z zapytaniami.
1. Podobno w ostatnim czasie w sołectwie Mochle dochodziło do włamań do domów. Dlatego też mieszkańcy wystąpili o instalację monitoringu we wsi.
– Mieszkańcy Mochla żyją w obawie przed przestępcami. W ostatnim czasie nasiliły się niepokojące incydenty: wtargnięcia na posesje, uszkodzenia kamer, nocne obserwacje, przeloty dronów i próby wyłudzeń przez osoby podszywające się pod pracowników Enea. W poprzednich latach dochodziło także do kradzieży na terenach budów – wyjaśnił radny Gminy Sicienko i sołtys Mochla Grzegorz Czeczot.
2. Gdzie miałyby zostać zainstalowane kamery? (Na słupach Enea?)
– Moja propozycja dla gminy polegała na zainstalowaniu pierwszych kamer monitoringu na nieużywanych słupach gminnych (np. po lampach), co byłoby korzystnym rozwiązaniem zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym.
3. Kto miałby sfinansować to zadanie?
– Mieszkańcy Mochla, chcąc aktywnie współpracować w zapewnieniu bezpieczeństwa w swojej miejscowości, zaproponowali wspólne sfinansowanie systemu monitoringu na głównym skrzyżowaniu. Nagrania z kamer miałyby pomóc policji i prokuraturze w wykrywaniu sprawców przestępstw.
4. Czy znane jest stanowisko wójta Sicienka w tej sprawie?
– Monitoring zabezpieczający mieszkańców sołectwa, zgodnie z decyzją Urzędu Gminy, może być instalowany wyłącznie na prywatnych posesjach, a nie w przestrzeni publicznej – wyjaśnił sołtys Czeczot.
Czytaj również
- Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?
- Wypłata "trzynastek". Kolejna transza w tym tygodniu
- Więcej wsparcia, prostsze zasady. Nowe "Czyste Powietrze"
- W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie
- Sezon morsowania zakończony! Morsy zanurzyły się ostatni raz
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!