Dziś mamy 22 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:
20 stycznia 2025

Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.

MOF Torunia jest jednym z osiemnastu działających w naszym regionie lokalnych partnerstw samorządowych, zawiązanych na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). Obejmuje poza głównym miastem obszar powiatów aleksandrowskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego i toruńskiego. Pełniące rolę związku ZIT stowarzyszenie tworzy 36 funkcjonujących na tym terenie podmiotów samorządu terytorialnego (gmin i powiatów). Jesienią 2023 samorząd województwa zawarł z nim, podobnie jak ze wszystkimi pozostałymi partnerstwami, porozumienie – tak zwane porozumienie terytorialne zawierające listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i zakładane efekty – w ramach którego zagwarantował MOFT stosowną pulę środków.

Środki dla MOF/ZIT Torunia – 88,5 mln euro, w tym 3,6 mln euro na projekty rewitalizacyjne – są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski i przedsięwzięcia w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, zrównoważoną gospodarkę wodną, wychowanie przedszkolne i edukację, bazę sportową i odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój turystyki i kultury. Na liście przedsięwzięć priorytetowych jest 168 pozycji.

Teraz samorządy MOFT zacieśniają współpracę – chcą m.in. zintegrować swoje systemy transportu publicznego (planowana jest jednolita taryfa) i infrastruktury transportowej, dostaw wody i odbioru ścieków, odbioru odpadów komunalnych oraz usług społecznych. Podczas dzisiejszego walnego zebrania przyjęto statut Stowarzyszenia Metropolia Toruńska, które przystąpi teraz do prac nad nową wspólną strategią rozwojową (strategią rozwoju ponadlokalnego Metropolii Toruńskiej) i aktualizacją strategii ZIT. Jeszcze w lutym ma podjąć starania o przystąpienie do zrzeszającej 12 największych miast kraju Unii Metropolii Polskich.

Do UMP należy już Bydgoszcz, która powołała Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz w 2016 roku.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Przesunięcia finansowe w budżecie. Budowa nowej świetlicy w Jarużynie

Wójt Osielska uważa, że póki nie zostaną zakończone #prace związane z wymianą pokrycia dachowego na budynku świetlicy w Jarużynie, nie można dysponować pieniędzmi zaoszczędzonymi w przetargu.

(czytaj więcej)