Dziś mamy 26 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:
02 sierpnia 2022

Jarmark Cysterski w Koronowie. Stoczono Bitwę na „ubitej ziemi”

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

fot. Rozalia Studio Fotograficzne

Po blisko trzech latach przerwy (spowodowanej pandemią) w# ostatni weekend lipca zorganizowano Jarmark Cysterski w Koronowie. Była to już XVIII edycja tej popularnej imprezy. Poprzednia miała miejsce w roku 2019.

Organizatorem dwudniowego (30-31 lipca) festynu przy ul. Klasztornej był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koronowie. Program jarmarku zakładał zabawę na całe dni. Były między innymi koncerty, spektakle średniowieczne, inscenizacje historyczne i wiele innych atrakcji.

Uroczyste otwarcie Jarmarku Cysterskiego rozpoczęło się z hukiem salw artyleryjskich z bombard i pokazów walk rycerskich. Na miejscu widzowie mieli szansę zobaczyć rekonstruktorów poprzebieranych w zbroje, z herbami i typowym dla szlachty rynsztunkiem. Chętni mogli brać udział w zabawach dworskich, a także zapoznać się z obozem rzemieślników. Nie brakowało też musztry z udziałem piechoty i pierwszego turnieju rycerskiego, gdzie rycerze, stojąc na „ubitej ziemi”, skrzyżowali ze sobą miecze.

Po półtorej godziny pojedynków Teatr Rozrywki Trójkąt wystąpił ze spektaklem średniowiecznym „Czego nie wiecie o królach”, który zakończył się wieczorną inscenizacją historyczną z udziałem machin oblężniczych, efektów pirotechnicznych, rycerzy i szlachty. Zakończono pierwszy dzień jarmarku na muzycznych widowiskach. Pierwszym był pokaz tancerzy Fireshow, którzy zaprezentowali rozmaite sztuczki związane z ogniem. Na końcu odbył się koncert, na który mogło czekać dużo osób, mowa tutaj o formacji Percival, którą niektórzy mogą znać z albumu „Równonoc” Donatana, bądź ze skomponowanej przez nich ścieżki dźwiękowej w grze Wiedźmin 3. O północy zakończył się pierwszy dzień jarmarku.

Następnego dnia w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny w Koronowie odbyła się msza święta z udziałem rycerstwa. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na kolejne pokazy. Rozpoczęto tym razem tanecznie z grupą Amoroso i pojedynkami na kopie i pokazy sprawności rycerskich. Później ponownie Teatr Rozrywki Trójkąt wystąpił ze spektaklem, tym razem „Pieśni ucieszne”.

O 15:00 przyszedł czas na kulminację jarmarku. O 15:00 odegrano inscenizację Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem z 1410 r. Była to istotna bitwa, która zaważyła o wyniku wielkiej wojny z zakonem krzyżackim. Miała ona miejsce po nieudanym oblężeniu Malborka, kiedy wojska Państwa zakonu krzyżackiego w odwecie ruszyły szlakiem cysterskim, aby zająć klasztor znajdujący się w Koronowie. Armia Władysława Jagieły się wycofała i zajęła Koronowo. Ostatecznie bitwa się rozegrała około 7 km od miejscowości, na wzgórzu gdzie doszło do serii pojedynków rycerzy i ich giermków. Była to w rzeczywistości wielka arena, którą niedawno na jarmarku cysterskim postanowiono odegrać.

Po zakończeniu inscenizacji publiczność mogła się przyłączyć do zatańczenia dawnych tańców z grupą Amoroso, po czym oficjalnie wręczono nagrody zwycięzcom sobotniego turnieju rycerskiego. O 17:30 oficjalnie zakończono imprezę.

Źródło: UM w Koronowie

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)