Jak funkcjonuje przychodnia w Sicienku? „Staramy się zatrudnić lekarza, ale...”

fot. pixabay
Przychodnia GEMED w Sicienku stara się zatrudnić dodatkowego# lekarza specjalistę, ale chętnych brakuje. Nie jest to jedyny problem placówki, o czym poinformowano radnych na sesji gminnej rady.
Podczas ostatniej (27 października) sesji Rady Gminy Sicienko informację na temat funkcjonowania prywatnej przychodni GEMED Ewa Zamiatała-Grzelak w Sicienku przedstawił jej przedstawiciel Witold Krawisz. Sprawozdanie przedstawiono w protokole sesji. Krawisz poinformował o problemach z kadrą medyczną w przychodni. Od 2009 r. przychodnia stara się zatrudnić nowego lekarza, jednak młodzi lekarze po praktyce nie decydują się na przyjęcie pracy. Wg statystyk podawanych przez NFZ na 10 tys. mieszkańców powinno przypadać 4 etaty lekarza POZ. Jest obecnie 2,5 etatu. Taka sama sytuacja jest w przypadku pielęgniarek, choć tu dostępność jest większa. Nie ma też chętnych na etat położnej. Kolejnym problemem jest fizjoterapia. Przychodnia niedługo otwiera część fizjoterapeutyczną, jednak będzie to prawdopodobnie fizjoterapia prywatna, ponieważ NFZ od 1 stycznia jeszcze obniża stawki za procedury fizjoterapeutyczne.
Witold Krawisz wskazał na duże obciążenia lekarzy pracą. Tworzą się kolejki. Na wizytę trzeba czekać 3 dni. Zachęcił do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, gdzie można uzyskać teleporadę poza godzinami pracy przychodni oraz w święta. Poinformował, że przychodnia w Sicienku powinna udzielać 35 porad dziennie, tymczasem średnia z zeszłego miesiąca (września 2021 r. dop. – KP) wyniosła 92.
Radny Marek Nadolny zwrócił uwagę, że rozwiązaniem na brak lekarzy byłoby przywrócenie „Białych Niedziel”. Niestety, póki trwa pandemia jest to niemożliwe – o czym napiszemy w oddzielnym artykule.
Krawisz podziękował samorządowi Sicienka za współpracę podczas organizacji szczepień, szczególnie przy transporcie pacjentów. Podał dane zaszczepionych i przewidywanych problemach w ramach tzw. trzeciej dawki, o czym piszemy w innym artykule. Przedstawiciel przychodni poinformował o problemach z dostępem przychodni do internetu, o czym napiszemy również w oddzielnym artykule.
Teleporady, recepty i leki
Radny Marek Nadolny poruszył temat teleporad. Zwrócił uwagę, że w wyznaczonym dniu nie wiadomo, kiedy lekarz zadzwoni. Zaproponował, by określić, w jakich godzinach może ten telefon zadzwonić, ponieważ w zasadzie cały dzień trzeba mieć go przy sobie.
Przedstawiciel GEMED wyjaśnił, że przychodnia odsyła po godzinie 18.00 do wspomnianej już TPK. Stara się nie udzielać teleporad. Niegdyś NFZ chciał narzucać liczbę teleporad dziennie. Lekarze rodzinni nie zgodzili się na to. Po nadejściu pandemii teleporady się rozpowszechniły. Teraz wskazania NFZ są takie, by nie udzielać teleporad. Wiąże się to z systemem finansowania. Przychodnia stara się, by wizyty były osobiste, ponieważ m.in. wielu pacjentów zgłaszało się z błahymi sprawami, które można leczyć lekami dostępnymi w aptece, poza tym wzrasta zachorowalność na nowotwory, ponieważ pacjenci nie przychodzą do lekarza. Lekarz musi zobaczyć pacjenta, ponieważ przez telefon pacjent nie udzieli wszystkich informacji.
Radny Nadolny zwrócił uwagę, że taka sytuacja ma miejsce też w przypadku recept. – Przychodnia raczej w takim przypadku preferuje, by nie przychodzić osobiście, tylko zgłaszać się telefonicznie i czekać na telefon zwrotny z numerem e-recepty. Stąd prośba, by uściślić przedział godzinowy oczekiwania na ten telefon – zaapelował radny.
Krawisz poinformował, że przychodnia zachęca pacjentów do korzystania z konta e-pacjent. Do tego jest potrzebny profil zaufany, stąd prośba też do urzędu gminy, by rozpowszechniać informację o możliwości zakładania takiego profilu. Przychodnia starała się dzwonić do pacjentów, ale to się nie sprawdziło, gdyż pacjenci nie odbierali telefonów. Przez to, że trzeba było kilkakrotnie do nich dzwonić, to linia przychodni była zajęta i inni pacjenci nie mogli się dodzwonić do rejestracji. Teraz stosowana jest zasada, że jeżeli ktoś zamawia telefonicznie receptę, to otrzymuje informację, kiedy recepta będzie gotowa i wówczas sam ma zadzwonić.
Sekretarz gminy Sicienko Agnieszka Czarnolewska poinformowała, że profil zaufany promowany jest na wszystkich festynach i spotkaniach organizowanych przez gminę. Można przyjść do urzędu gminy w godzinach pracy i taki profil potwierdzić. – Należy jednak mieć na uwadze, że starsi ludzie nie założą profilu, nie mają dostępu do komputera, nie potrafią go obsłużyć – podkreśliła sekretarz.
– Czy jest możliwość przepisania leków stałych od ręki, bez oczekiwania na receptę – zapytał radny Ireneusz Witkowski.
Przedstawiciel GEMED poinformował, że zależy to od rodzaju leków. Pielęgniarka może przepisać niektóre leki stałe. Są jednak pewne ograniczenia. Przynajmniej raz na rok i tak konieczna jest porada lekarska. Niektóre leki może przepisać tylko lekarz. Jeżeli ktoś dzwoni do lekarza, to jest rejestrowany na najbliższy termin, gdyż rejestracja nie jest w stanie wyodrębnić, kto dzwoni po leki stałe, kto po leki, które może wypisać pielęgniarka, a kto po te, które może przepisać tylko lekarz.
Czytaj również
- Kolejne umowy podpisane. Realizowane będą inspirujące projekty
- Święcenie pokarmów wielkanocnych. Wierni kultywują piękną tradycję
- Samorząd Przyjazny KGW. Gmina Koronowo laureatem plebiscytu
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- Programu Czyste Powietrze. Spotkanie informacyjne za nami
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!