Dziś mamy 31 października 2024, czwartek, imieniny obchodzą:
01 maja 2022

Dzisiaj 1 maja. To Święto Pracy i 18-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

fot. Kancelaria Sejmu

fot. Kancelaria Sejmu

18 lat temu Polska wspólnie z# dziewięcioma innymi państwami, stała się formalnie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Oprócz Polski w UE znalazły się również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Tego dnia zakończył się także kilkunastoletni proces zbliżania Polski do struktur europejskich, którego kolejnymi etapami było podpisanie i wejście w życie układu stowarzyszeniowego, złożenie wniosku o przystąpienie do UE, a następnie proces negocjacji członkowskich. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach podpisany został traktat akcesyjny. Zgodę na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wyraziło referendum 7 i 8 czerwca 2003 r. Jak przypomniał Sejm w okolicznościowej uchwale podjętej z okazji 60-lecia integracji europejskiej w 2017 r., „zdecydowana większość Polaków opowiedziała się wówczas za uczestniczeniem w dalszych etapach integracji: za zniesieniem wewnętrznych granic, za wspólnym rynkiem towarów i usług, za poszerzaniem Unii o kolejne państwa, ale także za zachowaniem prawa do samodzielności w decydowaniu o sprawach wewnętrznych oraz za kultywowaniem własnej tożsamości narodowej i kulturowej”. Traktat ateński wszedł w życie 1 maja 2004 r.

O znaczeniu obecności w strukturach unijnych świadczyć mogą aspiracje państw Bałkanów Zachodnich, a także Ukrainy, która z poparciem m.in. Polski w obliczu rosyjskiej agresji ubiega się o członkostwo we wspólnocie w przyspieszonym trybie. Rozszerzenie UE jest kwestią istotną dla bezpieczeństwa i stabilizacji nie tylko państw członkowskich, ale także całego kontynentu.

1 maja obchodzone jest także Święto Pracy. Posiadające ponad 120-letnią tradycję, ustanowione zostało przez działaczy ruchy robotniczego w 1889 r., na pamiątkę strajku w Chicago w 1886 r. zakończonego starciami z policją i ofiarami wśród protestujących. Ideą przyświecającą świętu była walka o godne warunki pracy, płacy i życia dla robotników w czasach rodzącego się kapitalizmu. W państwach, w których rządy objęli komuniści, dzień ten stał się jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zawłaszczone przez władze uroczystości nabrały z biegiem lat charakteru fasadowego, a masowy udział przedstawicieli świata pracy był w nich niejednokrotnie wymuszany. Po zmianach 1989 r. święto pozostało w kalendarzu świąt państwowych, zmienił się jednak jego charakter. W wyniku nowelizacji preambuły ustawy o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym dokonanej przez Sejm w 2007 r., obecnie jest ono hołdem oddawanym „wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń”. Święto 1 maja ma też podkreślać „wartość pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej” i obchodzone jest „w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości”.

Materiał: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 38 32

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując #po lesie, można natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań

Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji# 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)