40-lecie Łochowian. Jak wyglądała ich artystyczna droga?

fot. UG w Białych Błotach
Hucznie i z kujawskim brzmieniem świętujemy #Czterdziestolecie "Łochowian".
Bogate w swej różnorodności tradycje ludowe Kujaw, Pałuk i Krajny już od 40 lat kultywuje Zespół „Łochowianie”, działający przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach. W roku jubileuszowym muzycy pod kierownictwem Michała Stropy, zapraszają do udziału w koncercie zaplanowanym już jutro, w sobotę 22 października o godz. 16:00 w filii GCK, przy ul. Jaworowej w Łochowie.
Na artystyczną drogę „Łochowianie” wkroczyli w 1982 r. Właśnie wtedy Bożena Kűhn założyła zespół, który dzięki swej aktywności nie tylko zachował od zapomnienia, ale także do dziś dnia popularyzuje folklor i dawne kujawskie tradycje ludowe. Karierę sceniczną grupa rozpoczęła od występów śpiewaczych. Później powstała przy zespole kapela ludowa.. Na przestrzeni kolejnych lat zespół uczestniczył w wielu przeglądach muzyki folkowej, błyszcząc także na scenie najsłynniejszego festiwalu w Kazimierzu Dolnym. O artystycznej aktywności „Łochowian” świadczą również nagrane płyty z muzyką, charakterystyczną dla tradycji regionu.
Od zapomnienia „Łochowianie” ocalili także zwyczaje i obrzędy Kujaw, Pałuk i Krajny. W ich wykonaniu można więc podziwiać zwyczaje weselne, na czele ze sztuką swatania. Mamy szansę, by w jubileuszowym roku „Łochowian” zobaczyć w nowej interpretacji wszystkie te okapiny, błogosławiny, potarczyny i rainy, czy też przenosiny i popieliny
O repertuar zespołu w nowych aranżacjach zadbał Michał Stropa, muzyk i kierownik artystyczny „Łochowian”. Jego dziełem jest także analiza i uzupełnienie części zachowanych kompozycji, razem z dawnymi obrzędami. Szykuje się więc wyjątkowy, sobotni wieczór. Dodajmy, że w roku jubileuszowym ukaże się nowe wydawnictwo płytowe z muzyką „Łochowian”. Integralną częścią okolicznościowego wydawnictwa będzie mini- album z tekstami pieśni oraz informacjami o zespole.
W najbliższą sobotę będziemy więc podziwiać zespół z Łochowa, który wchodząc już w wiek średni, przez kolejne lata zachwycać będzie słuchaczy swym pełnym, kujawskim brzmieniem.
Na zdjęciu: Koncert Zespołu "Łochowianie" podczaas tegorocznej edycji Święta Gminy Białe Błota.
Materiał: UG w Białych Błotach
Czytaj również
- To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?
- Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie
- Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji
- 10. edycja dyktanda za nami. Poznaliśmy mistrzów ortografii
- Walentynki. Idealny moment, by zakochać się w zupełnie nowych smakach
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!